מחירי המזון עלולים לעלות במהירות במהלך הקיץ

מחירי המזון יעלו במהירות בקיץ הקרוב בגלל העלויות העולות, חזו אנליסטים של מכולת.

 

המחירים יעלו בשיעור של 15% ככל שמשקי בית ישלמו יותר עבור מוצרי יסוד כמו לחם, בשר, מוצרי חלב ופירות וירקות, אמר המכון להפצת מכולת (IGD).

 

אנשים פגיעים יותר ידלגו על ארוחות, הוא הזהיר.

 

הוא גם חזה שהמחירים יעלו מהר יותר למשך זמן רב יותר מהערכות בנק אוף אנגליה.

 

ה-IGD, המספק ניתוח למכולות הגדולות, אמר שבריטניה ניצבת בפני הלחצים הגבוהים ביותר של יוקר המחיה מאז שנות ה-70, בעיקר בגלל מלחמת אוקראינה.

 

גם אוקראינה וגם רוסיה הן יצרניות דגנים עולמיות גדולות – המדינות ביחד מהוות כמעט שליש מיצוא החיטה העולמי.

 

אז הפלישה של רוסיה לאוקראינה דוחפת את מחירי התבואה כאשר מדינות ברחבי העולם מתחבטות על התוצרת.

 

מוצרים שמשתמשים בדגנים ישירות, כמו לחם, ומוצרים העשויים מבעלי חיים הניזונים מדגנים, כמו עוף, יעלו במהירות בקיץ או בסתיו, אמר IGD.

 

תרנגולות גדלות במהירות, כך שיחלפו שבועות בלבד עד שעליית מחירי המזון לבעלי חיים תורגש על ידי הצרכנים.

 

הסחיטה על עלויות הדלק והאנרגיה תגרום גם לעלייה במחירי המזון, מכיוון שחקלאות רבה מאוד אינטנסיבית באנרגיה, נכתב. גם מחירי הדשנים כמעט שילשו את עצמם מאז השנה שעברה.

 

הרבה נייר כסף ועיסת עץ מגיעים בדרך כלל מרוסיה, והמלחמה העלתה את מחירי האריזה של החומרים האלה. גם אריזות פלסטיק, שעשויות משמן, יקרות יותר.

 

הכבישים, הנמלים והמחסנים של אוקראינה נפגעו קשות במלחמה, ולכן היקף היצוא יצטמצם "במשך שנים רבות", אמר IGD, והפעיל לחץ על אספקת שמן חמניות וחיטה.

 

בריטניה גם מתמודדת עם בעיות מיוחדות, נאמר. שני שליש מהאנשים בתוכנית העונתיות לעובדי חקלאות היו מאוקראינה בשנה שעברה, אבל השנה, גברים אוקראינים בני 18 עד 60 נאמר להם להישאר בבית ולהילחם.

 

הפערים נסתמים על ידי עובדים ממקומות רחוקים יותר, אך העובדים החדשים זקוקים להכשרה, והעלויות הללו יזרמו לעליית מחירים, אמר IGD.

 

בריטניה משיגה כ-40% מהמזון שלה מחוץ למדינה, ולכן היא חשופה לעליות מחירי המזון העולמיות.

 

ומאז הברקזיט, יצרני האיחוד האירופי נוטים פחות לתת עדיפות ללקוחות בבריטניה, נאמר.

 

הבנק המרכזי של אנגליה צופה שהאינפלציה תיפול בשנה הבאה, אך IGD אמר כי אינפלציה גבוהה יותר עשויה להימשך זמן רב יותר אם יהיו יותר איסורים על ייצוא מזון או יותר הפרעות סחר עקב הסדרי גבול Brexit חדשים ב-2023.

מאמרים נוספים