האם המחסור בשבבי מחשב השפיע על האינפלציה?

המחסור במוליכים למחצה עורר צווארי בקבוק בייצור במגוון רחב של סחורות, ממכוניות ועד מחשבים ניידים. מאמר תקציר כלכלי חקר את הקשר בין המחסור בשבבי מחשב לבין עליית עלויות הסחורות בארה"ב.

 

במאמרם, הכלכלן הבכיר של הפד של סנט לואיס פרננדו ליבוביץ' ועו"ג המחקר ג'ייסון דאן בחנו את המקרה של שבבי מחשב, וציינו שהביקוש למוליכים למחצה עלה יחד עם הביקוש המונע על ידי מגיפה לאלקטרוניקה.

מוליכים למחצה הם קלט קריטי לייצור

המחברים הסבירו מדוע מוליכים למחצה הם מקרה בוחן טוב לבחינת תפקידן של שרשראות אספקה ​​באינפלציה. הם הצביעו על מאפייני התעשייה הבאים:

 

כ-25% מ-226 תעשיות ייצור משתמשות במוליכים למחצה כקלט ישיר; תעשיות אלו מייצגות 39% מכלל תפוקת התעשייה, על פי חישובי המחברים.

צ'יפים הם מרכיב מפתח בייצור. למרות שהם בדרך כלל מהווים אחוז קטן מסך עלויות התשומה, המחסור בשבבים יכול לעצור את הייצור מכיוון שאין להם תחליפים קרובים ויכולת ייצור השבבים יקר מאוד להגדיל, הם ציינו.

"לדוגמה, לא ניתן לייצר רכבים מודרניים ללא שבבים, למרות שכל מכונית משתמשת רק בשווי של כמה מאות דולרים", כתבו המחברים, והצביעו על כך שהמחסור בשבבים האט את ייצור הרכב המקומי והוביל למחירי רכב גבוהים יותר.

תעשיות התלויות במידה רבה בצ'יפים

באמצעות נתוני הלשכה לניתוח כלכלי (BEA), ליבוביץ' ודאן חילקו את תעשיות הייצור בארה"ב לשתי קבוצות נפרדות:

 

אלה שרוכשים שבבים כתשומות ישירות לייצור.

אלה שלא.

לאחר מכן הם בחנו את דינמיקת המחירים של כל הענפים הללו, תוך שימוש בנתוני מדד מחירי היצרן של הלשכה לסטטיסטיקה של העבודה (BLS).

 

השינויים במחיר היו דומים, בסביבות האפס, עבור שתי הקבוצות עד סוף 2020. בשנת 2021, שתי הקבוצות ראו עליות, אך השינויים עבור הקבוצה התלויה בשבב היו גדולים יותר, ציינו ליבוביץ' ודאן .

 

עד ספטמבר 2021, הפער בשינויי המחירים בין שתי הקבוצות עלה ל-4 נקודות אחוז, הם ציינו, והוסיפו כי האינפלציה עבור סקטורים תלויי שבבים אלו הייתה בעלת משמעות כלכלית מכיוון שהם מייצגים בערך 40% מהייצור התעשייתי.

 

אף על פי שדוגמה זו מעידה על כך ששיבושים בשרשרת האספקה ​​היו יכולים לעזור לתדלק את האינפלציה, ליבוביץ' ודאן ציינו שיש גם גורמים סבירים אחרים, כמו התגובה חסרת התקדים של המדיניות הפיסקלית של ארה"ב למגיפה. הם הגיעו למסקנה כי יהיה צורך בניתוח קפדני יותר של האינפלציה האחרונה כדי להסביר את הגורמים הללו.

 

"המקרה של מוליכים למחצה בכל זאת מראה כיצד שיבושים בייצור של תשומה מרכזית יכולים להשפיע על שרשראות אספקה ​​​​עצומות, להשפיע על המחירים בכל הכלכלה – עם השלכות מקרו-כלכליות משמעותיות", כתבו המחברים.

מאמרים נוספים